Достапни линкови

Тадиќ:Србија не се откажува ни од Косово ни од ЕУ


Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска изјави дека Србија ќе продолжи со борбата за Косово и Метохија, но нема да се откаже од членството во ЕУ, бидејќи тое е идинствената политика на која граѓаните и дале потполн легитимитет. Тадиќ изјавил дека со борбата за Косово нема да ја доведат во прашање европската интеграција на Србија . Српскиот претседател изјавил дека ситуацијата во која земјата се нашла по објавувањето на мислењето на Меѓународниот суд не смее да биде изговор за нови избори во земјата.
XS
SM
MD
LG