Достапни линкови

ЕУ ги одобри санкциите кон Иран


Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска формално ги одобрија новите санкции кон Иран поради неговата нуклеарна програма. Санкциите ќе се однесуваат на банките и на енергетскиот сектор. Санкциите на ЕУ се последниот чекор на меѓународната заедница кон Иран . Санкциите ќе стапат на сила откакао ќе бидат објавени во службен весник. Санкциите на ЕУ се слични на они кои ги објави администрацијата на Обама а според кои ќе се казнуваат поединци институции кои помагаат за развивање на нуклеарната програма на Иран. Во тек е четвртата рунда на санкци на ОН кон Техеран.
XS
SM
MD
LG