Достапни линкови

САД: критики за објавувањето доверливи информации за Авганистан


Вашингтон го осуди објавувањето доверливи информации за војната во Авганистан. Американскиот секретар за безбедност Џејмс Џонс изјави дека тоа може да претставува ризик за националната безбедност. Документот кој опфаќа операции на американците во Авганистан против талибанските лидери и необјавени убиства на цивили беше објавен од Њу Јорк Тајмс. Станува збор за околу 92 илјади тајни досиеа кои се доставени до медиумите преку Викиликс.
XS
SM
MD
LG