Достапни линкови

Чавез - нема нафта за САД, ако ја подржуваат Колумбија


Претседателот на Венецуела Хуго Чавез се закани дека ке ја прекине набавката на нафта за САД доколку подржуваат напад на Колумбија врз Венецуела. Ако треба ќе јадеме и камења, изјави Чавез предупредувајки го Вашингтон да не се меша во кризата. Чавез ги прекина односите со Колумбија откако Претседателот Ѕрибе обвини дека 1500 колумбиски герилци имаат камп на територија на Венецуела од каде вршат напади во Колумбија. Соред Чавез, Колумбија сака да ја нападне Венецуела со американска подршка.
XS
SM
MD
LG