Достапни линкови

35 години затвор за шефот на тајниот затвор на Црвените Кмери


Поранешниот шеф на затворот на Црвените Кмери во Камбоџа каде се вршеа торутури и егзекуции денеска беше осуден на 35 години затвор од Трибуналот подржан од Обединетите Нации. Каинг Гуек Еав познат како Другарот Дач беше на чело на таен затворски центар за најголемите непријатели на државата. Над 16 илјади луѓе беа убиени во тој затвор.
XS
SM
MD
LG