Достапни линкови

Претседателот Иванов се сретна со иселениците во Швајцарија


Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов денеска со средба со македонските иселеници во Берн ја започна дводневната официјална посета на Швајцарија . На средбата присуствуваше и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски. Претседателот Иванов ги повика македонските иселеници да вложат во Македонија преку отворање мешовити македонско-швајцарски фирми и им порача дека во нивната татковина се прави се за да се креира поволна бизис клима. Според податоците од 2005 година во Швајцарија живеат околу 65.000 македонски иселеници. Утре Иванов ќе се сретне со неговата швајцарска колешка Дорис Лојтхард
XS
SM
MD
LG