Достапни линкови

Тачи :сега сите може да го признаат Косово


Премиерот на Косово Хашим Тачи изјавил денеска дека по соопштувањето на мислењето на Меѓународниот суд за правда, ни една држава нема причина да не ја признае независноста на Приштина. Тачи изјавил дека со мислењето на судот ќе се зголеми бројот на земји кои ќе го признаат Косово . Тој изјавил дека мислењето на судот може да му помогне на Белград да ја признае независнста на земјата, за да можат да се изградат добри меѓу соседски односи. Косовскиот премиер изјавил дека најдобро ќе биде ако Србија го признае Косово за да може земјите меѓусебно да си помагаат во европската и меѓународната интеграција.
XS
SM
MD
LG