Достапни линкови

Можни разговори меѓу Иран и ЕУ за нуклеарната програма


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу соопшти дека Иран можеби ќе разговара со Европската Унијa за контроверзната нуклеaрнa програма на Техеран. Разговорите би се одржале по празникт Рамазан, во втората недела од септември. Давутоглу дeнеска имаше средба со неговите колеги од Бразил и Иран. Турскиот премиер изјави и дека Иран утре ќе испрати писмо до Меѓународната агенција за атомска енергија за да побара да се спроведе договорот постигнат во мај со посредство на Турција и Бразил. Според договорот Иран требаше да испрати уранум на дозбогатување во Турција а за возврат да добие збогатен ураниум од Русија и Франција. Светските сили ќе го почитуваат договорот кога Техеран ќе престане со својата нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG