Достапни линкови

Претепан српскиот новинар Теофил Панчиќ


Познатиот српски новинар, Теофил Панчиќ синоќа додека се возел во автобус во Земун го нападнале непознати напаѓачи и го тепале со метални шипки. Тој има повреди по главата и рацете . Нападот го извршиле двајца мажи кои првин го следеле новинарот а потоа влегле со него во автобусот . Тие го ударале со метални шипки пред очите на другите патници во автобусот. Панчиќ е колумнист во неделникот „Време“ . Нападот врз него е уште еден од низата напади на новинари кои пишуваат за весникот. Прво беше киднапиран еден новинар, потоа беше подметната бомба во станот на друг, а полицијата во ниту еден случај не го откри напаѓачот. Од редакцијата побарале надлежните да го истражат случајот и да го пронајдат сторителот на нападот врз новинарот Панчиќ. Неделникот „Време“ е познат по својата критика на национализмот. Нападот го осудија здруженијата на новинари , разни организации и партии.
XS
SM
MD
LG