Достапни линкови

Перез и Јосиповиќ го посетија Јасеновац


Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ и неговиот израелски колега Шимон Перез денеска го посетија поранешниот хрватски концентрационен логор Јасеновац и положија венец на споменикот на илјадниците Евреи, Срби, Роми и хрватски антифашисти, кои биле убиени од пронацистичкиот режим во Хрватска за време на Втората светска војна. Израелскиот претседател Шимон Перес изјави дека Јасеновац бил демонстрација на чист садизам и му порача на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, кој го порекнува постоењето на холокаустот да го посети. Перес, денеска ја завршува тридневната посета на Хрватска.
XS
SM
MD
LG