Достапни линкови

„Љубовна парада“ нема повторно да се одржува


Организаторите на фестивалот "Љубовта парада" во Германија велат дека настанот никогаш повеќе нема да се одржи, откако вчера 19 луѓе загинаа а стотици беа повредени при обидот да влезат на фестивалот. Властите во западниот град Дуисбург се соочуваат со тешки прашања околу тоа зошто стотици илјади луѓе беа пренасочени преку еден влез на фестивалот. Германските медиуми објавија дека имало најмалку 1,4 милиони луѓе на фестивалот. Сведоци раскажуваат дека настанот се случил кога стотици луѓе се наоѓале во тунел од кој се влегувало на местото каде се одржувал фестивалот. Тунелот бил пренатруап со луѓе, а влезот не се отварал по што луѓето ги фатило паника и почнала турканица во која загинале 19 луѓе. Фестивалот „Љубовна парада“ за првпат се одржа во 1989-та и е еден од најголемите техно фестивали во Европа.

XS
SM
MD
LG