Достапни линкови

Камерон во посета на Турција


Британскиот премиер Дејвид Камерон оваа недела ќе престојува во прва официјална посета на Турција откако е дојден на власт. Камерон ќе се сретне со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган .Британскиот премиер ќе биде придружуван од секретарот за надворешни работи Вилијам Хаг. Камерон дојде н авласт во мај и вети дека ќе во однос на надворешната политика Велика Британија ќе поработи на изградбата на подобри односи со земјите од групата Г-20 како на пример Турција. Британија одамна е приврзаник на кандидатурата на Анкара за влез во ЕУ.
XS
SM
MD
LG