Достапни линкови

Хаг: БП не се вмешани во случајот Локерби


Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хаг во писмото што го испратил до американските официјални лица вели дека одлуката на шкотските власти да го ослободат единствениот човек кој е осуден за смртоносните бомбашки напади на Пан Ам летот 103 се погрешни . Но соопштил дека сепак нема докази дека осудениот се вратил во Либија во замена за нафтени договори. Хаг своето писмо го испратил со американскиот сенатор Џон Кери кој е претседател на Комитетот за надворешни односи. Хаг вели дека и тој како и британскиот премиер Дејвид Камерон не се согласува со пуштањето на бомбашот од Локерби но дека тоа било одлука на Шкодска и дека тој не виделе дека Бритиш Петролеум има некаква вмешаност во процесот.

XS
SM
MD
LG