Достапни линкови

Кастро по 4 години излегува од Хавана


Фидел Кастро денеска ќе посети еден град западно од Хавана за да учествува на настан во чест на паднатите борци во неговата револуција, соопштуваат кубанските медиуми. Ова е првпат по операцијата од 2006-та Кастро да ја напушти Хавана .Кастро поради здраствени причини во 2006-та се откажа од функцијата и власта му ја предаде на брат му Раул. Оттогаш не се појавуваше во јавноста многу често, се до пред некое време кога имаше и јавно обраќање на државната телевизија и радио.
XS
SM
MD
LG