Достапни линкови

Протести за подршка на Иранката осудена на смрт


Активистите за човекови права денеска во повеќе земји одржуваат протести за подршка на Сакинен Мохмади Аштиани жена од Иран која е осудена на смрт поради прељуба. Протести има во 32 земји меѓу кои во Бразил, Велика Британија, Франција, Грузија, Германија, Италија и Шведска за да се потенцира нејзиниот случај. Аштиани беше осудена на смрт со каменување , но нејзиното погубување беше одложено по реакциите од САД, ЕУ и меѓународните организации за права на човекот. Меѓутоа, нејзината смртна казна останува и наскоро ќе биде извршена.
XS
SM
MD
LG