Достапни линкови

Иранските дисиденти добродојдени во Германија


Германија соопшти дека се добредојдени во земјата 12-те дисиденти кои го напуштија Иран по минатогодишните спорни претседателски избори. Од министерството за надворшни работи денеска соопштија дека 12-те луѓе од вкупно 50 –те кои го критикува иранскиот режим и кои потоа пребегаа во Турција, се добредојдени во Германија. Односите меѓу Берлин и Техеран се затегнати во изминатата година,откако Германија ги поддржа санкциите на ОН против Иран поради неговата нуклеарна програма
XS
SM
MD
LG