Достапни линкови

Експлозија во рудник во Сибир


Во екплозија на метан во рудник во западен Сибир загинал еден рудар а двајца се повредени , јавуват руските агенции. Експлозијата се случила утрово во време кога во рудникот имало 66 рудари, но по експлозијата сите биле евакиурани. Во теј регион се наоѓат неколку рудници, а експлозиите често се случуваат. Во мај годинава во експлозија во рудник загинаа 67 рудари. Како една од причините се наведуваат лошите безбеднсни услови

XS
SM
MD
LG