Достапни линкови

Поплави во Кина, евакуирани 100 илјади луѓе


Во кинеската провинција Сечуна се евакуирани повеќе од 100 илјади луѓе поради поплавите и надојдените реки. Ова се најлошите поплави кои се случиле во последната деценија во тој регион. Властите соопштуваат дека во поплавите загинале или се исчезнати 1.000 луѓе а поплавите предизвикале и многу штети.
XS
SM
MD
LG