Достапни линкови

Ал Каеда одговорна за минатонеделните напади во Ирак


Ал Каеда во Ирак ја презеде одговорноста за двата напади против своите некогашни сунитски сојузници. Нападите се случија минатата недела на 18 јули, при што загинаа 43 луѓе. Во нападот загинаа членови на владата и преставници на Сахва полицијата . При тој напад загина 39 луѓе, А при вториот напад за време на состанок на сунитската полиција во западен Ирак, загинаа 4 луѓе, а беа повредени повеќе од 6.
XS
SM
MD
LG