Достапни линкови

Пензиониран генерал Мекристал


Поранешниот командант на заедничките сили во Авганистан Стенли Мекристал , кој беше отпуштен минатиотт месец по јавните навредувачки коментари за високи преставници на американската администрација, беше и формално пензиониран на церемонија одржана во Форт Мекнаир во Вашингтон. Генерал Мекристал доби целосни воени почести, а на церемонијата присуствуваа и секретарот за одбрана Роберт Гејтс и амбасадорот на Авганистан во САД.
XS
SM
MD
LG