Достапни линкови

Венецуела ги прекина односите со Колумбија


Претседателот на Венецуела Уго Чавез ги прекина односите со соседната Колумбија откако таа земја изнесе податоци дека околу 1500 левичарски колумбиски герилци се криеле на територијата на Венецуела. ,,Немаме друг избор освен да ги прекинеме нашите односи со братската Колумбија,, изјави Чавез во директното телевизиско обраќање. Тој колумбиските наводи ги оцени како агресија, поттикната од Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG