Достапни линкови

„Бони“ се приближува кон Мексиканскиот залив


Тропската бура „Бони“ доцна вчеравечер ги зафати Бахамите а рано утрово невремето се придвижува кон Мексиканскиот залив, локацијата каде се случи најголемата еколошка катастрофа во историјата на САД откако пукна подводна цевка од која се вадеше нафта. Американската влада им нареди на десетици бродови во заливот да се повлечат. Метеролозите регистрираа ветрови со брзина од 65 километри на час и очекуваат дека невремето ќе се интензивира во следниве 48 часа.
XS
SM
MD
LG