Достапни линкови

Вестервеле:Белград и Приштина да се свртат кон ЕУ


Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле ја поздрави одлуката на Меѓународниот суд за правда за неазвисноста на Косово и ги повика властите во Белград и Приштина во интерес на своите земји да се свртат кон заедничката иднина во ЕУ. Тој во соопштение оценил дека денешниот ден е крај на правната постапка а сега треба да следат дијалог и политика.
XS
SM
MD
LG