Достапни линкови

САД го поздравија мислењето на Меѓународниот суд


Соединетите држави го поздравија мислењето на Меѓународниот суд на правдата дека со прогласувањето на независноста на Косово не е прекршено меѓународното право и ги повикаа земјите-членки на ЕУ да го изградат својот однос кон Приштина врз основа на овој став. Oдлуката на Меѓународниот суд јасно потврдува дека независноста на Косово е легална - став кој ние во целост го поддржуваме, изјавил портпаролот на Стејт департментот, Филип Кроули. Коули ги повикал земјите-членки на ЕУ да се се обединат околу единствен став по прашањето на Косово.

XS
SM
MD
LG