Достапни линкови

Реакции по одлуката за Косово


Србија ја отфрли одлуката на Меѓународниот суд за правда кој денеска го соопшти советодавното мислење дека прогласувањето на независност на Косово е според меѓународното право. Министерот за надворешни работи, Вук Јеремиќ, говорејќи во Хаг набргу по пресудата, изјави дека Белград никогаш нема да ја прифати независноста на Косово. Kосовскиот министер за надворешни работи Скендер Хисени рече дека Србија ќе мора да го третира Косово како "суверена држава. Портпаролот на Стејт Департментот ја поздрави одлуката, велејќи дека е време Европа да се обедини зад заедничка иднина.
XS
SM
MD
LG