Достапни линкови

Почина Луис Корвалан


Поранешниот лидер на чилеанската комунистичка партија и истакната фигура за време на Студената војна Луис Корвалан починал денеска на возраст од 94 години. Тој стана лидер на Комунистичката партија на Чиле во 1958-та, а во 1973-та беше уапсен кога Аугусто Пиноче дојде на власт со државен удар. По кампањата на Советскиот сојуз тој беше осободен во 1973-та , а потоа побара азил во СССР.
Во 1983 година тој се врати во Чиле, а неколку години подоцна во 1989-та се повлече од раководството на партијата .
XS
SM
MD
LG