Достапни линкови

Правобранителот во Чеченија:полицијата врши тортура


Рускиот правобранител задолжен за Чеченија се пожалил дека полицијата во Ингушетија извршила тортура врз маж осомничен дека е поврзан со милитантите. Во денешната изјава на обдусманот се наведува дека мажот кој бил уапсен и осомничен дека е вмешан во нападот на полициска станица во Ингушетија, бил малтретиран од полицијата. Правобранителот наредил да се истражи случајот. Во нападот на станицата загинаа двајца полицајци а неколку беа повредени
XS
SM
MD
LG