Достапни линкови

Експлозија на гасовод во Турција


Силна експлозија денеска се случила на гасоводот од Иран за Турција. Медиумите јавуваат дека до експлозијата дошло во источната област Агри при што избувнал голем пожар, а прозорските стакла на куќите во блиското село биле искршени. Агри се наоѓа во источна Турција каде што се активни припадниците на Курдската работничка партија која води вооружена борба против централната власт за автономија на областите населени со курди.
XS
SM
MD
LG