Достапни линкови

Неуспешни обиди за формирање влада на Холандија


Обидите да се формира нова влада на Холандија по минатомесечните избори се неуспешни, соопштиле властите. Лидерите на петте партии од коалицијата која освои најмногу гласови веќе неколку недели преговараат околу можна коалиција. Иако најголем број на гласови освои партијата ВВД на Марк Рут тој нема апсолутно мнозинство да фомира влада Тој имаше ноколу неуспешни преговори со две партии да формираат влада.
XS
SM
MD
LG