Достапни линкови

Естонија загрижена за проектилите на Русија


Естонија денеска изрази загриженост за тоа што Русија разместува проектили во близина на границата со Естонија. За балтичката земја која е членка на НАТО тоа е алармантен потег . Рускиот командант на копнените сили во саботата сооопшти дека проектилите се разместуваат во служба на армијата која се наоѓа во регионот. Проектилите кои се наоѓаат до границата со Естонија имаа
опсег од 400 километри, што значи дека тие освен до Естонија може да достигнат и до Литванија која е исто така членка на НАТО и до Финска
XS
SM
MD
LG