Достапни линкови

Алави бара помош за формирање на ирачката влада


Секуларистичкиот ирачки политичар Ијад Алави побара од шиитскиот свештеник Моктада ал Садр помош во формирањето на владата во земјата. Садр не го одобрува Алави но изјави дека тој покажал поголема волја за компромис од премиерот Нури Ал Малики, кој се обидува да опстои на власт по неубедливите избори во март. Блокот на сунитски политичари под водство на Алави освоија најголем дел од пратеничките места.
XS
SM
MD
LG