Достапни линкови

Германија осуди двајца мажи за врски со Ал Каеда


Германски суд денеска осудил двајца мажи,од кои еден Турчин и еден со мешано германско-турско потекло за поврзаност со терористичката мрежа Ал Каеда. Судот во Колбенц, западна Германија на едниот маж му изрекол казна од 6 години затвор а на другиот 2, 5 години. И двајцата мажи се виновни за обезбедување на помош и опрема на терорист кого Германаија во 2009-та го осуди на 9 години затвор.

XS
SM
MD
LG