Достапни линкови

Рускиот Совет го одобри контроверзниот закон за безбедност


Рускиот федерален Совет донесе одлука со која се одобрива нацрт законот со кој се зголемуваат областувањата на руската федерална служба за безбедност. Нацрт законот веќе помина во долниот дом на Парламентот и сега е потребен само потпис на претседателот Дмитри Медведев за законот за стапи на сила. Со новиот закон агентите на службата за безбедност ќе имаат поголеми областувања и ќе можат доколку сакаат например да уапсат некој кој им ја попречува работата . За подржувачите законот е донесен за подобро справување со тероризамот и ектремизмот, а за активистите за човекови права , власта може да го искористи законот за справување со политичките опоненти и да забранува протести.
XS
SM
MD
LG