Достапни линкови

Германија ќе спроведе истрага на иранска банка


Германија ќе спроведе истрага по обвиненијата дека една банка во Хамбург која е во иранска сопственост одржува бизнис врски со ирански компании кои се наоѓаат на црната листа. Америкаснкиот весник Вол Стрит Џурнал цитира неименувани извори кои тврдат дека европско-иранскта банка „Трејд АГ“ остварила приход од над една милијарда долари од бизниси со ирански компании порвзани со милитантни групи или со нукелраната програма во Исламската република. Компаниите наводно се поврзани со Иранска револуционерна Гарда и со Организацијата за индустриска безбедност. Германија е најголемиот европски трговски партнер на Иран.
XS
SM
MD
LG