Достапни линкови

Трговски договор меѓу Пакистан и Авганистан


Пакистан и Авганистан потпишаа, како што е оценето, важен трговски договор за кој се верува дека ќе го забрза развојот на двете земји и ќе придонесе во борбата против екстремизмот. Договорот во Исламабад беше потпишан во присуство на американскиот државен секретар Хилари Клинтон која потоа обелодени нова помош за Пакистан од околу 500 милиони долари. Станува збор за неколку проекти за унапредување, пред се на здравствениот и на енергетскиот сектор на таа земја.
XS
SM
MD
LG