Достапни линкови

Два силни земјотреси во Папуа Нова Гвинеја


Два силни земјотреси во рок од половина час го погодиле денеска подрачјето на Папуа Нова Гвинеја и Океанија, соопштил американскиот Институт за геофизика. По првиот земјотрес со јачина од 6, 9 степени според Рихтер, од Институтот не издале предупредување за цунами, но по вториот земјотрес од 6,8 степени кој се случил за половина час , издале соопштение за цунами , но набргу го повлекле. Засега се уште нема податоци за евентуални жртви и штети.
XS
SM
MD
LG