Достапни линкови

Силен земјотрес на Аљаска


Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала, го погодил крајбрежјето на Аљаска, но за сега нема опасност од разорувачко цунами, соопштуваат од пацифичкиот центар за предупредување за цунами. Епицентарот на земјотресот се наоѓа на 43 километри западно од градот Николски на Алеутските Острови и е на длабочина од 35 километри.
XS
SM
MD
LG