Достапни линкови

Иран изгласа закон за збогатување ураниум


Иранскиот парламент денеска изгласа обврзувачки закон со кој Техеран треба да продолжи со збогатување на ураним и покрај санкциите на Западот и притисоците Иран да престане со нуклеарната програма. Нацт законот треба да биде одобрен од Советот пред да премине во закон. Законот со наслов„ Борбата против САД и Британија за заштита на нукелраните достигнувања„ има за цел и да им се „одмазди“ на оние кои вршат контрола на иранските бродови и не дозволуваат на иранските авиони д анаполнат гориво на меѓународните аеродроми.
На 9 јуни, Советот за безбедност на ОН воведе четврти сет на санкции кон Иран поради одбивањето да го суспендира збогатувањето на ураниум.
XS
SM
MD
LG