Достапни линкови

Бомбашки напад во Ирак,9 загинати


Најмалку девет луѓе загинале а 29 се повредени во самоубиствен бомбашки напад врз припадници на безбедносните сили во Ирак Бомбашот самоубиц се разнел меѓу припадници на полицијата кои чекале да добијат плата. Во нападот освен припадници на ирачката војска , загинале и припадници на групата Сахва или синови на Ирак кои некогаш беа подржувачи на Ал Каеда, а потоа се сврете на спротивната страна и почнаа да им помагаат на американските сили. Од тогаш се честа мета на напади. Сунитските бунтовници кои се уште се поврзани со Ал Каеда се обидоа да го искористат овој период на политички вакум и да придизвикуваат инциденти. Политичките парти на сунитите, шиитите и курдите не можат да се договорат и да формираат влада иако изборите се одржаа во март.
XS
SM
MD
LG