Достапни линкови

Конференција за сида во Виена


Во Виена денеска започнува меѓународната конференција посветена на сидата. Пред почетокот на конференцијата меѓународната Алијанса за ХИВ и сида предупреди дека трошоците за справување со ширењето на вирусот може да достигнат 35 милијарди долари до 2030 –та., ако владите не превземат поефикасни мерки сега. Од Алијансата велат дека досега од вирусот на сидата се инфицирани 33, 4 милиони луѓе. Конференцијата во Виена ќе трае до петок
XS
SM
MD
LG