Достапни линкови

Абас спремен за преговори ако Израел ги прифати старите граници


Палестинскиот лидер Махмуд Абас изјавил денеска дека дирекно ќе преговара со израелските власи за мир , само ако тие ги прифатат границите од 1967-та година кака основа за територијата на идната палестинска земја. Абас изјавил дека Израел мора да дозволи меѓународните сили да бидат разместени во идната палетинска држава. При ова излагање на Абас тој не ги спомнал израелски населби кои беа уште еден дел од условите за преговори. САД вршат притисок врз палестинскиот лидер да прифати преговорите со Израел да продолжат.
XS
SM
MD
LG