Достапни линкови

Усвоен закон за минимална плата во Хонк Конг


Во Хонг Конг денеска е усвоен закон за минимална загарантирана плата. Официјалните лица изјавија дека законот ќе стапи на сила следната годин. Владата назначи група која треба да предложи минимална плата . Синдикатите се обидуваат да протукаат предлог тоа да биде 4, 2 долари за саат. Но некои од најголемите работодавачи во Хонк Конг се противеа на законот , велејќи дека ќе имаат големи загуби ако законот се донесе.
XS
SM
MD
LG