Достапни линкови

Советот за безбедност ги осуди нападите во Иран


Советот за безбедност на ОН го осуди самоубиствениот двоен напад во јужен Иран и нападот на џамијата при што загинаа 27 луѓе, вклучувајќи и преставници на елитната Револуционерна Гарда, а беа повредени повеќе од 270 луѓе. Претходо и генералниот секретар на НАТО Бан Ки Мун го осуди нападот нарекувајќи го бесмислен акт на тероризмот. Одговорнаста за нападот ја презеде сунитската бунтовничка група Џандолах.
XS
SM
MD
LG