Достапни линкови

ОБСЕ ке испрати 52 полицајци во јужен Киргистан


ОБСЕ соопшти дека ќе испрати 52 полицајци во јужен Киргистан во согласност со киргистанските власти. Ова го изјави Херберт Салберт од Организацијата за време на неформалниот состанок на шефовите на дипломатиите во Алмати - Казахстан. Според Претседателот на Киргистан Роза Отунбаева, станува збор за четиримесечен мандат на 50 полицајци во градот Ош каде што во минатиот месец дојде до најголeмите судири меѓу киргизите и узбеците.
XS
SM
MD
LG