Достапни линкови

Аргентина ги одобри хомосексуалните бракови


Аргентина e првата латиноамериканска земја која дозволи парови од ист пол да стапуваат во брак и да посвојуваат деца. Сенатот на Аргентина го усвои законот денеска. Аргентинската претседателка Кристина Фернандез ги поддржува хомосексуалните бракови и се очекува да го потпише законот кога ќе се врати од посетата на Кина. Претходно Фернандез го опиша законот како позитивен чекор кој ги брани малцинските права
XS
SM
MD
LG