Достапни линкови

Армијата на САД им ги предаде последните притвореници на Ирак


Армијата на Соединетите држави им го предаде на Ирак и последниот притворен приврзаник на режимот на Садам Хусеин. Кампот Кропер,кој се наоѓа западно од Багдад беше формиран во 2003-та набргу по американскта инвазија на Ирак. Најпознат затвореник во кампот беше самиот Хусеин. Меѓу последните затвореници кои го напуштија капот беше поранешниот ирачки заменик премиер Тариг Азизи, кој вчера беше прфрлен во затвор во Багдад.
XS
SM
MD
LG