Достапни линкови

ЕУ:Русија да ги расчисти убиствата на борците за човекови права


Европската Унија денеска ја повика Русија да ја комплетира истрагата за убиството на активистката за човекови права Наталија Естемирова. Во изјавата на Унијата се наведува дека сите 27 земји членки се загрижени за состојбата на ативистите кои ги бранат правата на луѓето. Денеска се навршува една година од убиството на Естимирува. Таа го истражуваше спроведувањето на правата на луѓето во Чеченија. Претседателот Дмитри Медведев претходно соопшти дека го идентификувале убиецот на Естимирова .
XS
SM
MD
LG