Достапни линкови

Се бара меѓународна истрага за насилствата во Киргистан


Црвениот крст предупред денеска дека судбината на изчезнатите луѓе за времe за етничкиот конфликт на југот на Киргистан, повторно ги обновува тензиите во земјата. Од Црвениот крст исто такa апелираат да се обезбедат 26 милиони долари за помош на настраданиот регион. Предупредувањата на Црвениот крст доаѓат на само еден ден по оние на Хјуман Рајтс воч дека етничките Узбеци се апсат повеќе отколку Киргизите во акцијата да се открие кој стои зад инцидетите од минатиот месец. Од Црвениот крст бараат пристап до затворениците. Киргистанската влада денеска соопштија дека се формира национална комисија која ќе го истражува насилството.
Западните земји и групите за човекови права побараа меѓународна истрага.
XS
SM
MD
LG