Достапни линкови

Киргистан со привремена влада до изборите


Киргистанскиот претседател Роза Отумбаева формираше привремена влада, која ќе ја води земјата до наредните парламентарни избори во октомври. Таквата одлука доаѓа по оставката на водечките министри, кои беа на чело на земјата во врмето на претседателот Курманбек Бакиев, кој беше сменет по крвавите немири во април. Голем дел од поранешните претставници на владата планираат да се кандидираат за место во парламентот.
XS
SM
MD
LG