Достапни линкови

Тајфун ги погоди Филипините, 22 мртви


Најмалку 22 луѓе загинале, а 57 се водат за исчезнати во поплавите предизвикани од првиот тајфун што оваа година ги погоди Филипинските острови. Околу 3.000 луѓе се заробени во пристаништата и чекаат да се поправи времето. Годинава властите на Филипини интензивно се подготвуваа за да се избегне минатогодишната катастрофа, кога во главниот град Манила во поплавите предизвикани од тајфунот загинаа 1.000 луѓе.

XS
SM
MD
LG